Kwietniowe spotkanie Stowarzyszenia “Razem dla Targówka” z mieszkańcami

Zapraszamy na kolejne spotkanie do Szkoły podstawowej nr 42 przy ul. Balkonowej 4 dnia 15 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00.

W czasie spotkanie wystąpi niezależny ekspert, który przedstawi swoją wiedzę na temat podzielników ciepła. To temat, który budzi wielkie poruszenie. Wiele jest mitów i nieporozumień na temat działania podzielników, dlatego też warto przyjść i zdobyć wiedzę czy zadać pytanie.

Kolejnym tematem będzie Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej “Bródno”. Przedstawimy najnowsze informacje na temat Walnego i tego, jak ważna jest liczna obecność na nim.

Zapraszamy!

40 ton w Parku Bródnowskim – modernizacja, czyli wjazdy, droga i pawilony

Znamy już szczegółowe plany dotyczące kolejnego etapu modernizacji Parku Bródnowskiego. W jego ramach powstanie droga pożarowa i dwa pawilony.

Władze za nic mają głośne protesty mieszkańców, którzy nie zgadzają się na nową drogę w parku, widząc w tym element jego zabudowy.

Park Bródnowski to oaza ciszy i zieleni dla mieszkańców Bródna, którzy chętnie z niego korzystają, zwłaszcza w upalne dni.

Póki co otrzymaliśmy wybetonowane oczko wodne, w którym woda jest brudna, jak było przed remontem. Teraz otrzymamy pawilony i drogę. A co z zielenią, drzewami i ich pielęgnacją?

Patrząc na planowany zakres prac można odnieść wrażenie, że władze pragną dostosować park do swoich wyobrażeń i uczynić z niego miejsce komercyjne, łatwe do wykorzystania przy realizacji imprez masowych. Bo o to ostatecznie chodzi w budowie utwardzonej drogi i placu manewrowego.

„Na podstawie informacji uzyskanych od Inwestora, przyjęto, że konstrukcja wyznaczonych ciągów do obsługi technicznej oraz drogi pożarowej projektowanych nawierzchni powinna przenieść obciążenie od pojazdów obsługi technicznej o maksymalnym ciężarze 40 t.” – czytamy w projekcie wykonawczym.

Z projektu dowiadujemy się, jeszcze, że  „dojazd obsługi technicznej imprez masowych (ciągniki siodłowe z naczepami (TIR)), przewidziano zjazdem z parkingu znajdującym się przy ul. Łabiszyńskiej, w północno-zachodniej części parku”.

Jak widać całość tych kosztownych prac ma umożliwić wjazd do parku ciężkiego sprzętu.

Poniżej szczegółowe plany:

https://drive.google.com/drive/folders/1W1MGzo7X9taehCZbSFcfD1YjZwlZDVA1?usp=sharing

Nagranie z posiedzenia Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Targówku

W Parku Bródnowskim powstanie aleja „Urzędniczej Bezmyślności”

O ile nasz wczorajszy tekst o powstaniu w Parku Bródnowskim alei Sławomira Antonika  był primaaprilisowym żartem, to nie jest nim niestety pomysł wytyczenia nowej drogi przez park. Urzędnicy brną dalej w ten swój  absurdalny pomysł.

Jak już informowaliśmy przetarg na budowę drogi zostanie ogłoszony na przełomie marca i kwietnia. Droga ma mieć 5 metrów szerokości, a będzie biegła od wjazdu od ul. Chodeckiej przez skarpę przy dużym zbiorniku wodnym i dalej do pawilonu, który powstanie w miejsce Gofrowa, a kończyć się będzie placem do zawracania o wielkości 20 na 20 metrów.

Ma być to tzw. droga pożarowa, ale to tylko wymówka. Takiej drogi nie wymagają żadne przepisy. To tylko kolejny etap zabudowywania i urbanizacji naszego parku, na co mieszkańcy w zdecydowanej większości się nie zgadzają.

Władze Targówka chcą mieć w parku dogodną infrastrukturę do organizacji imprez masowych i lansowania się w ich trakcie, ale nie ma zgody na to, by odbywało się to kosztem zieleni.

O ironio, planowana droga jest elementem tzw. modernizacji parku. Co do tej pory zrobiono? Wylano morze betonu na zbiornik wodny, w którym woda nadal jest brudna (mimo zamontowania systemu filtracji). W kolejnym etapie „modernizacji” ma powstać wspomniana droga i dwa pawilony. Ciekawe rozumienie modernizacji.

A co do tej pory zrobiono w kwestii troski o przyrodę w parku? Nic.

Mieszkańcy na szczęście obronili krzewy przed wycinką, bo w ich miejsce urzędnicy planowali drewniane podesty.

Taka to nasza modernizacja, w której mieszkańcy walczą o park i zieleń, a urzędnicy o drogi, pawilony i podesty.

W Parku Bródnowskim powstanie aleja Sławomira Antonika

Powoli poznajemy prawdę o tajemniczej ulicy, która ma powstać niedługo w ramach modernizacji Parku Bródnowskiego. Mieszkańców bardzo zdziwił pomysł stworzenia szerokiej drogi przez park, gdyż sami zgłaszali liczne prośby, aby pozostał on miejscem ciszy i zieleni.

Władze miasta i dzielnicy znalazły jednak salomonowe rozwiązanie. Droga, która ma powstać w parku podzieli go na dwie części, w jednej, tej większej będzie można korzystać z uroków natury, a w drugiej będzie można pić kawę, jeść lody i ciastka oraz napawać się widokami ze specjalnie zbudowanych pawilonów. Blisko też stąd będzie do sceny, gdzie będą organizowane imprezy masowe. Wilk będzie więc syty i owca cała.

Sporym zaskoczeniem jest jednak, iż nowa droga będzie aleją, której nadane zostanie imię Sławomira Antonika, wieloletniego burmistrza Targówka, obecnie prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, osoby niezwykle lubianej i szanowanej za wsłuchiwanie się w głos mieszkańców i działanie na ich rzecz.

Na marcowej sesji Warszawy wszyscy radni zgodnie przyjęli nową nazwę, którą wcześniej zatwierdzała Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego. – To była formalność. Postać Sławomira Antonika jest symbolem Bródna i Targówka, dodatkowo wpłynęła petycja podpisana przez kilkanaście tysięcy mieszkańców w tej sprawie – komentuje Anna Nehrebecka-Byczewska, przewodnicząca komisji.

Do sprawy przychylnie odnosi się też Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz Targówka, wywodząca się ze środowiska Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. – To musiało się tak skończyć. To złoty człowiek – kwituje krótko pani burmistrz.

A co na to sami zainteresowany? – Ja tylko słucham mieszkańców – skomentował skromnie Sławomir Antonik, wsiadając na swój motor.

Przypomnijmy, iż aleja Sławomira Antonika będzie biegła od ul. Chodeckiej wzdłuż ul. Kondratowicza do ul. Poborzańskiej. Uroczyste otwarcie nastąpi w czasie jesiennych dni Targówka w Parku Bródnowskim.

W ramach modernizacji Parku Bródnowskiego powstanie w nim… „autostrada”

„Autostradą” żartobliwie mieszkańcy nazwali drogę, której powstanie z uporem forsują władze Targówka wbrew woli mieszkańców.

Na spotkaniu Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Dzielnicy Targówek w dniu 16 marca 2023 r. dowiedzieliśmy się, że wkrótce rozpocznie się drugi etap tzw. modernizacji Parku Bródnowskiego, który będzie polegał głównie na zbudowaniu tzw. drogi pożarowej oraz pawilonu w miejsce obecnego Gofrowa. Rzekomo chodzi o potrzebę dojazdu do pawilonu wozów strażackich, ale jest to wprowadzanie mieszkańców w błąd, gdyż przepisy nie wymuszają istnienia w parku takiej drogi.

Chodzi zapewne o stworzenie wygodnego dojazdu przy organizacji imprez masowych w parku (planowane jest też przygotowanie utwardzonego miejsca pod scenę) oraz do obsługi pawilonów. Z tym, że obsługa pawilonu, który powstanie w miejsce Gofrowa mogłaby się odbywać przez wjazd od ul. Kondratowicza. Po co więc taka ulica aż od Chodeckiej? Niestety, nikt nie przyznał się do autorstwa  tego pomysłu. To rzekomo inicjatywa projektanta, który dostał od urzędu raport z konsultacji społecznych…

Z zewnątrz owa droga na szczęście nie będzie wyglądała jak klasyczna droga, choć będzie miała drogowe oświetlenie. Będzie to raczej utwardzona kostką nawierzchnia, która ma umożliwiać wjazd ciężkiego sprzętu. Szerokość tej drogi to, uwaga, pięć metrów (!). Biegnąca równolegle zmodernizowana ul. Kondratowicza ma niewiele większą szerokość na jednej z nitek (5,75 m). Po co nam taka arteria w parku, który ma być miejscem panowania zieleni, ciszy i śpiewu ptaków? To wiedzą tylko włodarze Targówka.

Wjazd do parku od ul. Chodeckiej
Plan organizacji ruchu od ul. Chodeckiej

Wjazd do owej drogi jest już zbudowany od ul. Chodeckiej. Potem droga odbije w górę, aby przebiec skarpą wzdłuż dużego zbiornika wodnego. W tym miejscu jest obecnie szeroka aleja spacerowa z zielenią pośrodku. Tę zieleń stracimy.

Wjeżdżający ciężki sprzęt będzie musiał gdzieś zawrócić. Dlatego też powstanie plac wielkości około 20 na 20 metrów w miejscu, gdzie obecnie jest stolik szachowy.

Przetarg na wykonanie tej inwestycji zostanie ogłoszony na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku.

Z dobrych informacji, nie jest planowana wycinka zieleni na skarpie, aby w jej miejsce zbudować podesty.

Urząd więc z uporem godnym lepszej sprawy dąży do zupełnie niepotrzebnej i drogiej inwestycji. W jakim celu, ktoś zapyta? Jak ma się modernizacja parku, czyli terenu ciszy i przyrody do budowy drogi? Jak ma się do tego głośny sprzeciw mieszkańców, którzy nie chcą tej inwestycji?

Władze Targówka nie słuchają mieszkańców, choć mówią oni wyraźnie i głośno: chcemy inwestycji w zieleń, głównie w drzewa, aby park przez następne dziesięciolecia mógł się pięknie rozrastać. Tymczasem o przyrodzie nie było na spotkaniu mowy. Taka to modernizacja…

***

Dziękujemy pani Liliannie Lach, przewodniczącej DKDS za zorganizowanie spotkania.

Zbiórka podpisów za organizacją Walnego na Bródnie

Zachęcamy do włączenia się w zbieranie podpisów pod naszym wnioskiem do Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”.

“W związku z planowanym w tym roku (2023) Walnym Zgromadzeniem Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno, My członkowie spółdzielni żądamy, aby takie zebranie odbyło się w dzielnicy Targówek, na terenie Osiedla Bródno, w dniu ustawowo wolnym od pracy”.

Lista do pobrania

Nadal walczymy o sprawy mieszkańców Bródna i Targówka

Zapraszamy na kolejne spotkanie dnia 4 marca 2023 o godz. 17.oo na ul. Balkonową 4 do Szkoły Podstawowej nr 42.

Na spotkaniu porozmawiamy o konieczności realizacji walnego w SM „𝐁𝐫𝐨́𝐝𝐧𝐨” na terenie Bródna. Będzie można podpisać pismo w tej sprawie.

📌 Chcemy również po raz kolejny porozmawiać o konieczności rozwiązania tzw. gruntów nieuregulowanych na korzyść mieszkańców.

📌 I wreszcie porozmawiamy o modernizacji Parku Bródnowskiego i o tym, że trzeba pilnować go przed zbyt dużą ingerencją. Ma on zostać miejscem cieszy i zieleni.❤❤❤

Bardzo prosimy o 𝐮𝐝𝐨𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐧𝐢𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐨 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐬𝐚̨𝐬𝐢𝐚𝐝𝐨𝐦 𝐢 𝐳𝐧𝐚𝐣𝐨𝐦𝐲𝐦.

‼ Informujemy, że 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐫𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞, a występujące w jego czasie osoby będą nagrywane.

Stanowisko Stowarzyszenia Razem dla Targówka w sprawie konsultacji dotyczących Strefy Czystego Transportu organizowanych przez m.st. Warszawa.

Sama idea zmniejszenia emisji ilości spalin jest bardzo słuszna i godna poparcia. Organizacja, a przede wszystkim krótki termin jej wprowadzenia już mniej.
Według naszej opinii m.st. Warszawa nie jest przygotowana do tego typu inicjatywy. Kulawe funkcjonowanie dwóch wiodących w tym projekcie spółek miejskich dodatkowo wprowadza atmosferę niepokoju w przypadku wprowadzenia projektu w fazę realizacji. Inwestycje i funkcjonowanie ZTM czy też ZDM powodują niezadowolenie Mieszkańców. Obserwujemy niedotrzymywanie terminów realizacji remontów infrastruktury miejskiej przez ZDM, czy uszczuplanie linii i częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej przez ZTM. Jako Stowarzyszenie Razem dla Targówka widzimy duże niebezpieczeństwo pogorszenia się istniejącego obecnie porządku i organizacji w mieście. Ma ono bezpośredni wpływ na jakość życia Mieszkańców.
W wielu miastach Unii Europejskiej jest ograniczenie ruchu samochodowego na terenach zabytkowych czy w centrum. Działania takie poprzedzone jest zorganizowaniem miejsc parkingowych na obrzeżach tych stref. Samochody nie mogące wjechać do tego rejonu mogłyby parkować oraz dostosowaniem komunikacji alternatywnej tj. komunikacja miejska i podmiejska. Generalnie zaś polityka parkingowa m.st. Warszawy pozostawia wiele do życzenia i powoduje niezadowolenie zmotoryzowanych Mieszkańców stolicy. Brakuje parkingów wielostanowiskowych, wielopoziomowych. Już instniejące miejsca parkingowe są sukcesywnie likwidowane. Nie bez znaczenia jest rozszerzanie strefy płatnego parkowania, które nie jest tanie. Mieszkańcy też nie mają alternatywy innego transportu. Komunikacja miejska i szeroko zapowiadane nowe linie metra nie dowiozą pasażerów do każdego miejsca. W momencie otwierania nowych stacji redukowana jest znacznie ilość istniejących linii, zaś te pozostałe mają bardzo zredukowaną częstotliwość kursowania. Jednym słowem komunikacja miejska nie wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców.
Obecny kryzys gospodarczy nie jest też dobrym momentem dla Mieszkańców na wymianę samochodów na modele spełniające warunki w projekcie.
Stowarzyszenie Razem dla Targówka jest za redukcją emisji spalin i gazów. Takie działania mają bezpośrednie przełożenie na środowisko. Jednak brak przygotowania miasta do tego typu inicjatywy rodzi niepokój spowodowany pogorszeniem jakości życia Mieszkańców. Dlatego uważamy, że m. st. Warszawa w pierwszej kolejności powinno zadbać o zaplecze takiego projektu. Zorganizowanie miejsc parkingowych na obrzeżach strefy oraz zaplanowanie sprawnej komunikacji miejskiej powinno poprzedzać ten projekt. Te parkingi i komunikacja w sposób ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny zapewni sprawny transport w strefie. Według naszej opinii, obecna propozycja jest niedopracowana, dlatego mamy nadzieję, że zaproponowane konsultacje wskażą braki, które zostaną dostrzeżone przez m.st. Warszawa i zostaną wprowadzone, jako poprawki do projektu.

Spotkanie w dniu 21 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 42 w Warszawie przy ul. Balkonowej

Szanowni Państwo,

w dniu 21 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem dla Targówka. Tematem spotkania było Walne Zgromadzenie w SM Bródno, które planowane jest w tym roku oraz podwyżka opłat za lokale. Tytułem wstępu przypomnę, że Stowarzyszenie Razem dla Targówka nie jest żadnym organem spółdzielni. Stowarzyszenie też nie reprezentuje żadnej opcji politycznej, zaś samo spotkanie miało charakter informacyjny. Spotkanie nie było elementem kampanii wyborczej jak niektórzy twierdzą.

Na początku było przypomnienie o jednym z najważniejszych dokumentów w Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. Jest to jej Statucie, który można pobrać bezpośrednio na stronie spółdzielni lub w formie papierowej w administracjach czy zarządzie.

Zgodnie z § 3 ust. 3 „Majątek Spółdzielni jest prywatną własnością jej członków”. Było ważnym przypomnieniem dla uczestników spotkania, aby mieli baczenie na CAŁY majątek spółdzielni, który nie kończy się na progu mieszkania.

Walne Zgromadzenie.

W temacie Walnego Zgromadzenia:

– powinno odbyć się na przełomie maja i czerwca 2023 r.;

– Mieszkańcy powinni złożyć żądanie na piśmie w sprawie zorganizowania walnego na terenie osiedli. W ostatnich latach walne zgromadzenie odbywało się na terenie sąsiedniej dzielnicy. Pismo z żądaniem powinno być adresowane do zarządu SM Bródno. To ten organ jest zobowiązany do zwołania walnego (§65 ust.1) lub Rada Nadzorcza (§65 ust. 5). Takie żądanie dobrze jest złożyć na piśmie, w dwóch egzemplarzach, gdzie na kopii macie Państwo potwierdzenie złożenia takiego pisma.

– Padła propozycja, abyście się Państwo już teraz zaczęli zastanawiać nad kandydowaniem do organów spółdzielni. Czy bylibyście skłonni zgodnie ze swoimi umiejętnościami, kwalifikacjami zawodowymi, a przede wszystkim chęcią wziąć udział w wyborach do organów spółdzielni. Jest to ważna sprawa! Od lat w organach spółdzielni zasiadają te same osoby. Widzimy jaką mamy obecnie sytuację, chociażby, jeśli idzie o informację o wysokości opłat za lokale, czy dostęp do dokumentów. Podejmujcie Państwo przemyślane decyzje. Najważniejszą sprawą jest zmiana praktyk stosowanych w spółdzielni. Dlatego przed nowymi członkami organów spółdzielni jest duże wyzwanie. Problemem jest transparentność działania obecnych włodarzy spółdzielni. Problem z dostępem do dokumentów, brak załączników do uchwał organów spółdzielni, to nie jedyne niedogodności. Problem z niekompletną dokumentacją na stronie spółdzielni, czy też w ogóle jej braku nie wspominając też jest dotkliwy.

– Kolejną sprawą dotyczącą walnego były sprawy, które będą uchwalane. Już teraz chodzą słuchy, że na najbliższym walnym planowana jest zmiana statutu. A przecież skończyła się kadencja Rady Nadzorczej i to teraz jest priorytet oraz zatwierdzenie planów finansowych. Już w ubiegłym roku, na walnym tzw. „karteczkowym” próbowano przegłosować zmiany w statucie. Możemy się tylko domyślać, że i tym razem będą takie próby. Szukajcie uchwał z ubiegłego roku, analizujcie ich treść i czekajcie na propozycję uchwał na tegoroczne walne. Przeanalizujcie je i porównajcie do tych z ubiegłego roku. Zwracajcie uwagę, gdzie będzie mowa o absolutorium dla zarządu. Jeśli zagłosujecie, żeby dać absolutorium zarządowi, to tym samym akceptujecie i zatwierdzacie jego działania. Także podejdźcie poważnie do Walnego i czytajcie ze zrozumieniem uchwały, nad którymi będziemy głosować.

Wysokość opłaty za lokal.

Co zaś się tyczy informacji dotyczącej opłat za lokale, to Mieszkańcy nie wiedzą, za co płacą. Przede wszystkim nie wiedzą, co kryje się pod poszczególnymi pozycjami, takimi jak eksploatacja podstawowa, czy konserwacja.

Opłata za użytkowanie gruntu nie jest w pełni przekazywana do miasta. Mieszkańcy Spółdzielni Bródno nie otrzymali żadnej informacji w tej sprawie. Co miesiąc przekazują tę pozycję w opłatach. Dług spółdzielni wobec miasta przekroczył 12 milionów (dane na wrzesień 2022 r.). Dodatkowo samych odsetek jest ok 1,5 miliona zł (dane na wrzesień 2022 r). W ubiegłym roku prezes zarządu przekonywał, że pobrane pieniądze są zabezpieczone na lokacie. Na potwierdzenie tego na stronie spółdzielni jeszcze nie tak dawno był dostępny „dokument”. Według p. prezesa był potwierdzeniem założenia lokaty, a nosił tytuł „Potwierdzenie warunków negocjowanej lokaty terminowej”. Każdy z Państwa może podejść do banku i zapytać się, jaki konkretnie dokument jest potwierdzeniem zawarcia lokaty. Wtedy sami Państwo ocenicie, czy przedstawiony przez p. prezesa jest właśnie takim dokumentem.

Dużo emocji wzbudziła sprawa podwyżek CO i energii elektrycznej. W jednej spółdzielni są różne stawki za te same media. A przecież wszyscy jesteśmy podłączeni do tych samych sieci, u tych samych operatorów. Różnice są dość znaczne. Ma to bezpośrednie przełożenie nie tylko na wysokość tych opłat. Różnice widać między osiedlami, koloniami, blokami czy mieszkańcami w tych samych klatkach. Były czasy, gdy opłaty za CO były liczone z m2 mieszkania. Nie było wtedy nie było dopłat do CO. Teraz, gdy nastała era podzielników niektórzy maja wielotysięczne dopłaty do CO.

Podczas panelu dyskusyjnego, zwrócono uwagę na różnicę pomiędzy SM Bródno, a innymi odbiorcami Veolii. Była też informacja, że SM Bródno ma podpisaną umowę z Veolią poprzez pośrednika, co może mieć wpływ na wyższe koszty. Informację tą powinny zweryfikować organy spółdzielni, zaś sami Mieszkańcy powinni domagać się transparentnych informacji w tym temacie. Zachęcam Państwa, abyście rozmawiali z Sąsiadami, abyście dzielili się informacjami, podejmowali wspólne decyzje dotyczące Państwa bloków. Generalnie żebyście Państwo współpracowali ze sobą, pisali pisma do organów spółdzielni, a przede wszystkim zawsze domagali się dokumentów!!! Umowy, faktury, to jest podstawa w rozmowie ze spółdzielnią. Istnieje zbyt dużo niejasności, które tylko dokumenty są w stanie wyjaśnić.

Zapraszam do obserwowania Stowarzyszenia Razem dla Targówka oraz uczestnictwa w organizowanych spotkaniach.