Spółdzielcy chcą odrzucenia uchwał walnego w dniu 3 czerwca 2023 r.

Wielokrotnie pisaliśmy o nierównej walce świadomych spółdzielców o podstawy spółdzielczej demokracji, łamanej przez zarząd SM “Bródno”.

Spółdzielcy coraz bardziej mobilizują się, aby odrzucić wszystkie uchwały proponowane przez zarząd. Zarząd i prezesa, którzy boją się prawdziwego walnego, na którym głosowane byłoby absolutoriom dla zarządu i wybór nowej Rady Nadzorczej, teraz będącej maszynką do głosowania dla prezesa Sławomira Antonika.

Nie wiadomo, dlaczego prezes Antonik boi się zwołać prawdziwe Walne tylko organizuje głosowanie pisemne.

Czekamy też cały czas na decyzję sądu w sprawie pozwów spółdzielców.

Pobierz gazetkę

Pozwy spółdzielców SM „Bródno” przeciw zwołaniu Walnego w formie pisemnej

Na 3 czerwca 2023 r. zwołane zostało głosowanie nad uchwałami Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. Nie wiadomo jednak czy dojdzie do skutku, bo spółdzielcy złożyli pozwy przeciw takiej formie Walnego.

Walne Zgromadzenie to najwyższa władza w ramach SM „Bródno”, która raz na rok podejmuje fundamentalne decyzje w sprawie dotyczącej wszystkich spółdzielców: zatwierdza zmiany w statucie, przyjmuje sprawozdania finansowe, udziela absolutorium czy co jakiś czas wybiera członków Rady Nadzorczej. Gdyby Walne odbyło się w formie stacjonarnej (w sali na terenie osiedla Bródno, w dniu wolnym od pracy) takie wybory musiałyby właśnie dojść do skutku.

Strach władz przed absolutorium

Jednak prezes Sławomir Antonik i całkowicie podległa mu Rada Nadzorcza po raz kolejny nie chcą Walnego w formie przewidzianej prawem (o możliwości takiego scenariusza pisaliśmy). Poprzednie głosowanie zorganizowane  również przez władze spółdzielni w formie pisemnej było symboliczną żółtą kartką dla Zarządu. Spółdzielcy wyjątkowo tłumnie przyszli na głosowanie, ale odrzucili wszystkie (!) uchwały wniesione przez władze i to stosunkiem 4:1.

Na poprzednim walnym „karteczkowym” odrzucono też sprawozdania Zarządu za lata 2021-2022. Pytanie, czemu pojawiły się one w obecnym porządku Walnego. Czy spółdzielcy mają głosować do skutku aż do ich przyjęcia? Czy jedno zdecydowane ich odrzucenie nie wystarcza władzom?

Dlaczego w porządku zbliżającego się Walnego nie ma punktu o udzielenie absolutorium członkom Zarządu SM „Bródno”. Czyżby nie do końca wierzyli oni w sukces i postanowili zabezpieczyć się nie dodając tego punktu pod głosowanie?

Uchwałą niezgodna z prawem

Wróćmy jednak do nadchodzącego Walnego . Od 12 maja 2023 r. powiadomienia o Walnym wiszą już na klatkach schodowych, a więc władze są zdeterminowane, aby je przeprowadzić. Obecnie nie ma ku temu jednak rozsądnych powodów. Poza tym Walne „karteczkowe” to nie jest równoprawna z tradycyjną formą jego przeprowadzenia. Nie ma m. in. możliwości wnoszenia uchwał czy dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad.

Z naszych informacji wynika, że wpłynęły do sądu cztery pozwy spółdzielców podważające zgodność z prawem uchwały Rady Nadzorczej (nr 2/2023) o ogłoszeniu Walnego w formie zdalnej. Wniesiono też o tzw. „zabezpieczenie powództwa”, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd uchwała Rady Nadzorczej może być wstrzymana.

Jeżeli sąd przychylnie ustosunkuje się do pozwu w ciągu najbliższych dni to do Walnego może nie dojść.

Ostródzka – ulica-jezioro na Targówku

Kolejne zgłoszenie od mieszkańców w ramach akcji #inwestycjeTargówek

Oddajmy głos mieszkance:

“Pilna inwestycja to kanalizacja na początku ulicy Ostródzkiej, która zaczyna się na Bródnie. Wstyd, że mamy światłowód, a nie mamy kanalizacji ! Wystarczy chwila opadów, a już nie da się wejść na posesję, sąsiedzi kładą palety żeby przejść przez jezioro do domu…”.

Radny Harasim z Targówka – mieszkańcy nie mają nic do gadania

Nic gorszego dziś nie usłyszycie. Darmowa podróż do PRL-u. Za darmo 🙂

– Po to jestem jako radny, ażebym ja podejmował decyzję, a nie mieszkańcy. Mieszkańcy nic nie mają do decydowania. Oni mnie wybrali, żebym ja podejmował decyzję, bo oni mnie za to płacą.

To powiedział radny Witold Harasim, były wiceprezydent Siedlec z ramienia PZPR. Wypowiedź z sesji Rady Dzielnicy Targówek 19.04.2023 r.

Radny Michał Jamiński spamuje w czasie sesji dzielnicy Targówek

Michał Jamiński to przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek, wpływowy lokalny działacz rządzącej koalicji na Targówku.

Prowadzenie sesji to odpowiedzialna publicznie praca, w której nasi przedstawicieli informują mieszkańców o podejmowanych działaniach. Wydaje się, że to bardzo pracochłonne i wymagające skupienia zadanie.

Nic bardziej mylnego.

Mieszkańcy przyłapali na sesji 19 kwietnia 2023 r. pana Jamińskiego na spamowaniu lokalnych grup społecznościowych partyjną propagandą.

Smutne.

A jednak walne karteczkowe w Spółdzielni Mieszkaniowej “Bródno”!

Pan prezes Sławomir Antonik zdecydował, że nie chce zobaczyć spółdzielców i porozmawiać z nimi w czasie tradycyjnego walnego i uciekając się do kruczków prawnych zwołuje walne w tak wyjątkowej postaci.

Prezes liczy też na przegłosowanie korzystnych dla siebie uchwał, jak zatwierdzenie sprawdzania finansowego, sprawozdania Rady Nadzorczej czy sprawozdania Zarządu.

W pkt. 22 bez ogródek widnieje przyjęcie zmian w statucie spółdzielni, których nikt nie miał okazji widzieć.

Taka nasza spółdzielcza demokracja…

Źródło informacji:

“Ulica” Chyrowska na warszawskim Targówku

W ramach naszej akcji #inwestycjeTargówek pokazujemy kolejną ulicę, która jest od dziesięcioleci w opłakanym stanie.

Jak informują mieszkańcy w ostatnim dziesięcioleciu “udało się” lokalnym władzom poprowadzić jedynie chodnik. Mimo licznych próśb i interwencji mieszkańcy zostają pozostawieni sami sobie.

Poniżej ulica “grozy” Chyrowska.

Spółdzielnia Mieszkaniowa “Bródno” szykuje się na Walne w formie karteczkowej?

Poniżej zamieszczamy opinię prawną, którą zleciła SM “Bródno” w celu sprawdzenia możliwości organizacji Walnego Zebrania Członków w formie “karteczkowej”.

Opinia do pobrania

Warto zauważyć, że taka “ekspertyza” to tylko opinia prawna, jedna z wielu możliwych, a wydana została na wyraźną “potrzebę” zarządu spółdzielni, który chyba obawia się zwołania Walnego w formie tradycyjnej.

Mamy nadzieję, że do tej formy Walnego nie dojdzie i wszyscy członkowie spółdzielni spotkają się na prawdziwym Walnym (prawdopodobnie na ul. Kawęczyńskiej).

Walne “karteczkowe” nie daje możliwości wniesienia przez spółdzielców swoich uchwał, wyklucza też możliwość dyskusji i zadawania pytań.

Poniżej istota opinii:

Ulica Rzemieślników na Targówku straszy swoim wyglądem

W ramach naszej akcji #inwestycjeTargówek prosimy mieszkańców o nadsyłanie propozycji miejsc, które domagają się pilnego działania. Ulica Rzemieślników na pewno do nich należy.

Ul. Rzemieślników na Targówku

Jak wpadliśmy na pomysł naszej akcji? Otóż w najbliższym czasie czeka nas tzw. modernizacja Parku Bródnowskiego, która będzie polegała na postawieniu dwóch pawilonów gastronomicznych i zbudowaniu drogi pożarowej. Powstanie tzw. autostrada, o czym już pisaliśmy. Zdecydowana większość mieszkańców nie chce takich inwestycji.

Uważamy, że są pilniejsze i ważniejsze potrzeby inwestycyjne na Targówku.

Na początku kwietnia 2023 r. opublikowaliśmy zdjęcia zdewastowanego terenu koło Dom Kultury Świt.  Tam potrzebne są szybkie działania.

Zdewastowany teren po tzw. wiosce archeologicznej koło Domu Kultury Świt

Doszliśmy więc do wniosku, że łatwo możemy pomóc urzędnikom. Zaprosiliśmy mieszkańców do przesyłania nam propozycji pilnych inwestycji, które powinny być zrealizowane w naszej dzielnicy. My ich listę przekażemy do Urząd Dzielnicy Targówek   z prośbą o odpowiedź, kiedy planowane są tam działania.