Na 3 czerwca 2023 r. zwołane zostało głosowanie nad uchwałami Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. Nie wiadomo jednak czy dojdzie do skutku, bo spółdzielcy złożyli pozwy przeciw takiej formie Walnego.
Walne Zgromadzenie to najwyższa władza w ramach SM „Bródno”, która raz na rok podejmuje fundamentalne decyzje w sprawie dotyczącej wszystkich spółdzielców: zatwierdza zmiany w statucie, przyjmuje sprawozdania finansowe, udziela absolutorium czy co jakiś czas wybiera członków Rady Nadzorczej. Gdyby Walne odbyło się w formie stacjonarnej (w sali na terenie osiedla Bródno, w dniu wolnym od pracy) takie wybory musiałyby właśnie dojść do skutku.
Strach władz przed absolutorium
Jednak prezes Sławomir Antonik i całkowicie podległa mu Rada Nadzorcza po raz kolejny nie chcą Walnego w formie przewidzianej prawem (o możliwości takiego scenariusza pisaliśmy). Poprzednie głosowanie zorganizowane również przez władze spółdzielni w formie pisemnej było symboliczną żółtą kartką dla Zarządu. Spółdzielcy wyjątkowo tłumnie przyszli na głosowanie, ale odrzucili wszystkie (!) uchwały wniesione przez władze i to stosunkiem 4:1.
Na poprzednim walnym „karteczkowym” odrzucono też sprawozdania Zarządu za lata 2021-2022. Pytanie, czemu pojawiły się one w obecnym porządku Walnego. Czy spółdzielcy mają głosować do skutku aż do ich przyjęcia? Czy jedno zdecydowane ich odrzucenie nie wystarcza władzom?
Dlaczego w porządku zbliżającego się Walnego nie ma punktu o udzielenie absolutorium członkom Zarządu SM „Bródno”. Czyżby nie do końca wierzyli oni w sukces i postanowili zabezpieczyć się nie dodając tego punktu pod głosowanie?
Uchwałą niezgodna z prawem
Wróćmy jednak do nadchodzącego Walnego . Od 12 maja 2023 r. powiadomienia o Walnym wiszą już na klatkach schodowych, a więc władze są zdeterminowane, aby je przeprowadzić. Obecnie nie ma ku temu jednak rozsądnych powodów. Poza tym Walne „karteczkowe” to nie jest równoprawna z tradycyjną formą jego przeprowadzenia. Nie ma m. in. możliwości wnoszenia uchwał czy dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad.
Z naszych informacji wynika, że wpłynęły do sądu cztery pozwy spółdzielców podważające zgodność z prawem uchwały Rady Nadzorczej (nr 2/2023) o ogłoszeniu Walnego w formie zdalnej. Wniesiono też o tzw. „zabezpieczenie powództwa”, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd uchwała Rady Nadzorczej może być wstrzymana.
Jeżeli sąd przychylnie ustosunkuje się do pozwu w ciągu najbliższych dni to do Walnego może nie dojść.